Get Adobe Flash player

Program pokazów slajdów

Draka w Dakarze czyli przypadek Senegalu

Sylwia i Marek Kulczyk

22 stycznia 2023, niedziela godz. 12:30

 

Nie oczekiwaliśmy wiele; Senegal jawił się jako prosty cel, coś w rodzaju niedzielnego wypadu do Zakopanego. Gdybyśmy wiedzieli! Kolorowe tłumy, fale entuzjazmu, lśniące oceanem marliny i café crème. Ale jest tu nie tylko to, bo przecież:
Tchnące nostalgią Saint Louis du Senegal, pielgrzymujący muzułmanie i niepoddający się islamowi Bassari, spacerujące między megalitami kury i niespodzianka – góry w tym podobno płaskim kraju.
Gdzieś pomiędzy Gambią a rozlewiskami Djoudj coś nas zastanawia:
- Czy pani jest signare? – pytam ciekaw, czy jej babcia handlowała ludźmi.
-  Oczywiście – uśmiecha się dziewczyna – i mogę sprzedać wam bilety.
- A ja – dorzuca chłopak – sprzedam wam tego baobaba. Tanio.
No i kupiliśmy, bo turyści, cóż, oni robią różne rzeczy. I chętnie do tego Senegalu wrócą posłuchać, jakiego dobrego Francja ma prezydenta.

 

Czacza, Wino, Góry i 1300 km po gruzińskich (bez)drogach

Grzegorz Baltazar Kajdrowicz

29 stycznia 2023, niedziela godz. 12:30

 

Wreszcie udało mi się wyjechać na rowerek po prawie czterech latach siedzenia w Bieszczadach i pilnowana Chaty Socjologa. Pomijając oczywiście Maroko w 2020 roku, gdzie w połowie wyprawy, musiałem wracać lotem k.. do domu za 10krotnie wyższą kwotę, niż miałem kupiony bilet powrotny.
Z bycia gospodarzem Chaty Socjologa zrezygnowałem, bo miałem już dość oszustw i kłamstw niektórych osób z nią związanch. Doszedłem do wniosku, że to ja mam być dla siebie najważniejszy, a nie kłamliwa gawiedź, której pomylił się Dom Pracy Twórczej z korporacją. Tak więc stałem się ponownie wolnym człowiekiem i ruszyłem na rowerek w świat.
Dzięki przyjacielowi Przemek Pawłucki znalazłem się na lotnisku w Balicach, gdzie po odprawie spotkałem koompla że studiów, którego nie widziałem ponad 25 lat. Ja go poznałem, on mnie nie :)
Tym razem wybór padł na Gruzję. No i oto jestem już kilka dni w tym pięknm, górzystym kraju, gdzie wino, czacza i chaczapuri są jak u nas wódka, pierogi i bigos. Czyli na porządku dziennym i nocnym rzecz jasna.
Póki co, nie będę się rozsywał, bo jeszcze nie dojrzałem do tego i cały czas walczę z przeklętym Androidem na tablecie i jego debinymi ustawieniami.
Wylądowałem w Kutaisi i od razu dostałem nauczkę. 30 km pod wiatr, który w porywach dochodził do 60 km/h. Jakoś dojechałem do Guest House Darejani dzień załatwiania formaności typu karta sim do telefonu, wymiana kasy itp.
Lecąc do Gruzji, nie miałem żadnch, ale to żadnych planów. Ot, kupiłem bilet i dalej się zobaczy.
No i się zobaczyło. Wiatr w ryj i upał 35st.
Prognoza nie przewidywała w najbliższych dniach, aby wiatr ucichł. Więc wybrałem kierunek na północ, do grot Prometeusza. Ciekawe było to, że gość  dając w dobrej wierze ludziom ogień, został skazany na wieczne męki. Tak, jakby ówcześni bogowie wiedzieli, że nic dobrego z tego nie wyniknie. I w zasadzie mieli rację.
Grota Prometeusza jest niedaleko Kutaisi. I dziwnym trafem znalazła się na mojej drodze. Jak dla mnie atrakcja ta jest przereklamowana. Obsługa tej dziury, mogłaby lepiej zadbać o efekty wizualne i akustyczne jaskini.

 

Sri Lanka - Potęga, która ma pecha?

Marta Błaszczak

5 lutego 2023, niedziela godz. 12:30

 

Metr pięćdziesiąt w kapeluszu, dwadzieścia kilogramów na plecach. Przez pięć miesięcy podróżowałam po Azji. Tyle o mnie. Teraz o Sri Lance, od której swoją podróż rozpoczęłam, i o której pragnę Państwu opowiedzieć. Będzie o:
Kraju z burzliwą przeszłością, chaotyczną teraźniejszością i niepewną przyszłością.
Wyspie pełnej bujnej roślinności, dzikich zwierząt i niekończących się polach cejlońskiej herbaty. Pięknych widokach i miejscach wpisanych na listę UNESCO.
Regionie tak bardzo uzależnionym od zagranicznych turystów jak od wpływów innych państw.
Sri Lance pełnej skrajności, gdzie uśmiech i dobroć lokalnych mieszkańców przeplata się z oszustwami czy korupcją rządzących, bieda z bogactwem, a kolorowa buddyjska filozofia z często smutną codziennością.
Zapraszam serdecznie, Marta

 

javlist.net