Get Adobe Flash player

Historia pokazów na Wielkim Ekranie kinowym

2017.11.26 - Ukraina - kresowe wspomnienia, huculskie wesele, żydowski Nowy Rok

Żaneta i Jacek Govenlock

Pokaz jest plonem tegorocznych podróży na Ukrainę. Inspiracją były rodzinne opowieści o ucieczce z Wołynia w lipcu 1943 roku. Kolejnym impulsem był film  dokumentalny „Dybuk”, opowiadający o corocznej pielgrzymce 30 tysięcy ortodoksyjnych chasydów z całego świata do małego ukraińskiego miasta Humań, z okazji żydowskiego Nowego Roku. Uznaliśmy, że musimy to zobaczyć i doświadczyć.
W trakcie planowania, program cały czas się rozrastał, uwzględniając  niesamowitą ilość zabytków o polskich korzeniach i historii. Dodaliśmy bardzo ciekawy trekking po karpackim paśmie Czarnohory oraz odwiedziny Huculszczyzny, gdzie niespodziewanie zostaliśmy zaproszeni na autentyczne huculskie wesele. Takie rzeczy tylko na Ukrainie.
Zdecydowaliśmy się również zobaczyć niektóre „pamiątki” po sowieckich czasach Ukrainy. Przede wszystkim Czarnobyl - miejsce tragicznego wybuchu w elektrowni atomowej oraz, jedyną na świecie dostępną, bazę strategicznych międzykontynentalnych rakiet z głowicami atomowymi.
Na szczęście pobyt był spokojny i bezpieczny, a Ukraińcy bardzo przyjaźni i gościnni.

Żaneta i Jacek Govenlock
Ona – dizajner
On – informatyk.
Razem prowadzą studio specjalizujące się w projektowaniu wystaw muzealnych.
Razem podróżują, fotografują, jeżdżą na nartach i nurkują od 40 lat. Byli już w połowie miejsc do których zaplanowali dotrzeć...
 

javlist.net